Ochrana proti šatovej moli
Je to nepríjemné a dokáže nás to naštvať, keď po dlhšej dobe vytiahneme naše oblečenie a je na ňom vyhryzená dierka spôsobená šatovou moľou. Na vyhryzených dierkach zanechajú po sebe drobné stopy vo forme exkrementov. Bohužiaľ však tieto znaky sú už pozdné upozornenia že máme v šatníku šatové mole. Dôležité je rýchlo zasiahnuť aby sme zabránili ďalšiemu možnému prekvapeniu na našom oblečení. Spoznajte sa bližšie s prípravkami proti šatovej moli a odstavte tento lietajúci hmyz vo Vašom okolí.
Užitočné rady proti šatovej moli
Pri výskyte šatovej mole vložme sušené levandulové listy, alebo tabak do pláteného sáčku. Vložme sušené pomarančové šupky do pláteného sáčku a tak zakvačme do šatníkovej skrine. Šatové mole odplašíme, keď vložíme pár klinčekov do vriecka na našom oblečení. Levandula bola v minulosti veľmi nápomocná rastlina pre ochranu pred rôznym hmyzom.
Biológia šatovej mole
Šatová moľa (Tineola bisselliella) je drobný motýlik z čeľade molovitých o veľkosti medzi 4 až 8 milimetrov, ktorý je známy a obávaný škodca v mnohých domácnostiach. Motýlik je zaujímavý tým, že k životu nepotrebuje piť, pretože si potrebnú vodu vytvára metabolizmom. Avšak samotným škodcom nie je dospelý motýlika, ale jeho larvy živiaci sa keratínom čiže rohovinou obsiahnutú v niektorých prírodných materiáloch. Ide tak o jeden z mála živočíšnych druhov, ktorý je schopný tráviť vlnu. Šatová moľa je celosvetovo rozšírený motýľ, ktorý ku svojmu životu využíva tmavé, vlhké a teplé prostredie, kde kladie svoje vajíčka. Od nakladenia vajíčok po dospelé jedince trvá jeho vývoj od mesiaca až po rok, v závislosti na podmienkach v ktorých žije a od toho sa odvíja aj množstvo generácií vyskytujúcich sa do roka. Celý životný cyklus sa odohráva v rozmedzí 65 až 90 dní. Samička nakladie 50 - 80 vajíčok na vlnenú látku v tmavých, vlhkých a teplých miestach. V prípade ideálnych podmienok je šatová moľa schopná za rok vyviesť až štyri generácie potomkov. Po oplodnení samička vyhľadáva úkryt, kde položí jednu až dve znášky o počte 40 až 50 vajíčok Vajíčka znáša počas 2 až 3 týždňov. Po znáške samička následne zomiera.